Stacjonarnie czy online- jaką formę psychoterapii wybrać?

Podczas trudnych czasów związanych z koniecznością izolowania się i unikania kontaktu bezpośredniego, niektóre z wcześniej nie oczywistych rozwiązań stają się bardziej powszechne. Część usług świadczonych do tej pory na żywo przenosi się w wirtualny świat internetu. Z pewnością psychoterapia należy do nich, jednak czy jest to rozwiązanie doskonałe, oraz jakie nie ze sobą zyski i straty, dowiesz się w tym wpisie. 

Czy warto prowadzić psychoterapię przez internet


Psychoterapia w formie online- bezpieczeństwo i wygoda

Aspekt braku kontaktu bezpośredniego zmniejsza ryzyko zarażenia się "popularnym" ostatnio patogenem, jak i innymi chorobami. Większe bezpieczeństwo, które daje nam internetowa forma pracy podczas terapii oczywiście jest ważną wartością, ale czy to jedyny plus takiego rozwiązania? Nie szukając długo przykładów, na myśl przychodzi mi jeszcze jeden, oczywisty z plusów- oszczędność czasu! Jeśli mieszkamy na terenie mocno zurbanizowanym, z dobrymi połączeniami drogowymi- np. takim jak Aglomeracja Śląska, ze znalezieniem psychoterapeuty w tym czy innym mieście nie ma najmniejszego problemu. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy naszym ośrodkiem życia jest niewielka miejscowość, którą dzieli od większego ośrodka miejskiego kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów. A przecież mieszkanie w takich rejonach wiążę się z wieloma innymi zaletami i jest nie rzadko wybieraną bądź nabytą możliwością zamieszkiwania. Jeśli więc możemy oszczędzić chociażby pół godziny czasu drogi w jedną stronę, i kilkadziesiąt złotych straconych w postaci paliwa- korzyści są oczywiste! Oprócz sztampowego i przysłowiowego stwierdzenia, że "czas to pieniądz", bardzo materialnie zyskujemy też zaoszczędzone na transporcie pieniądze, które możemy wykorzystać na dowolne cele, czy też inny niż psychoterapia swój samorozwój. 

Nie ma róży bez ognia- czyli wady spotkań przez internet

Niestety każde rozwiązanie niesie za sobą oprócz korzyści także straty i problemy. Może to być kategoria problemów technicznych- zła jakość połączenia internetowego, problem z konfiguracją sprzętu. A oprócz tego, pomimo świetnych i dostępnych rozwiązań do prowadzenia psychoterapii online, jest to kontakt w znacznym stopniu okrojony w stosunku do swojej pierwotnej wersji. Gdy terapeuta i pacjent spotykają się w stacjonarnym gabinecie psychoterapii, mogą zaznać większej ilości bodźców, chociażby w postaci nastroju i aury gabinetu, łatwiej doświadczać i wyłapywać emocje i odczucia (co z wiadomych względów jest niezwykle ważne, zwłaszcza w korzystaniu z pracy w nurcie takim jak np. psychodynamiczny nurt psychoterapii). No i "uciekają" spostrzeżenia, te z rodzaju nie oczywistych i subtelnych. Jak na przykład rumieńce czy wypieki na twarzy. Łza krążąca wokół oka. 


A może jednak stacjonarnie, a jeśli tak to gdzie? 

Znając już argumenty za i przeciw musimy sami, bądź wspólnie z psychoterapeutą zdecydować w jaki sposób będzie dochodziło do sesji psychoterapeutycznych. Jedno i drugie rozwiązanie w pewnych sytuacjach może być naprawdę odpowiednim i lepszym od tego drugiego. A jeśli stoimy na początku swojej drogi wyboru i dopiero zaczynamy szukać gabinetu psychoterapii, to na co powinniśmy zwrócić uwagę i czym się kierować? Z pewnością możemy zaczerpnąć informacji z poleceniem. Czasem może to być lekarz psychiatra, który przy okazji wizyty jaką odbywamy kieruje nas w konkretne miejsce. Czasem może to być ktoś z kręgu naszych bliskich- chociaż udział w psychoterapii indywidualnej to często sprawa poufna, którą nie zawsze chcemy się dzielić ze swoimi znajomymi a nawet i rodziną. Wtedy pomocna będzie nam któraś z popularnych wyszukiwarek internetowych. A nasze poszukiwania najlepiej zacząć od wpisania słów: psychoterapia w Katowicach- gdy akurat interesuje nas usługa psychologa dotycząca tego miasta. Otrzymamy namiary na wielu z możliwych psychologów i psychoterapeutów, a przy wyborze tego konkretnego możemy decydować sugerując się opiniami innych pacjentów, którzy mieli już okazję korzystać takich usług psychologicznych. 

Komentarze