Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?

Korzystanie z usług psychologów, psychoterapeutów jest na tyle indywidualne, i wyjątkowe dla każdego z nas, że na postawione w tytule artykułu z pewnością nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To tak jakby zapytać o to, w którym kolorze sukienki jest kobietom najładniej. Postaram się jednak przybliżyć kwestię tego na co można zwrócić uwagę i czym się kierować wybierając swojego przyszłego terapeutę. 

Psychoterapeuci pracują w różnych nurtach


Nurty terapeutyczne

Myślę, że dużą rolę podczas szukania psychoterapeuty odgrywa praca w konkretnych nurtach psychoterapii. W zależności od problemów i trudności z jakimi udajemy się do gabinetu psychoterapii indywidualnej, ten czy inny konkretny nurt będzie mniej czy bardziej "odpowiednim". Dla pewnych rodzajów zaburzeń, i pracy nieco mniej wnikliwej bardziej polecanym nurtem pracy może być terapia poznawczo-behawioralna (psychoterapia CBT). Czas potrzebny na przepracowanie problemów w tym nurcie może być również odpowiednio krótszy od np. nurtu psychoterapii psychodynamicznej czy analitycznej. Znów jeśli pacjenta trapią dolegliwości, których źródło może istnieć w dawnych i wczesnych przeżyciach i wspomnieniach, nie jest jasno i szeroko poznane- wtedy odpowiedniejsza będzie praca psychodynamiczna właśnie. 

Konsultacje wstępne

Do puki nie spróbujesz, nie przekonasz się! To bardzo słuszne stwierdzenie w wielu wypadkach. Ale chyba najlepszą drogą do rozpoczęcia działań w tym kierunku będzie umówienie się na wizytę w gabinecie na konsultacje. Psycholog czy psychoterapeuta dopytując o wiele kwestii i słuchając nas samych mówiących o tym "z czym przychodzimy" i czego oczekujemy, będzie w stanie doradzić nam dalszy tok postępowania. Kierując się dobrem pacjenta przede wszystkim, możliwe, że polecą nam innego specjalistę, bądź innego terapeutę. Być może dla pewnego rodzaju przypadłości właściwszą będzie wizyta gabinecie lekarskim. Przykładem może być bezsenność, dla której jedną skutecznych kuracji jest podawanie leków- a do tego uprawnionym jest lekarz psychiatra. Jedno też nie wyklucza drugiego- bywa, że łączy się ze sobą psychoterapię równolegle z wizytami w innych gabinetach specjalistycznych. 

Opinie o psychoterapeutach

Dobrze jest zapisać się na wizytę w gabinecie, który ktoś nam poleca. Może być to nawet lekarz rodzinny, inny specjalista czy nawet ktoś z grona naszych kolegów i znajomych. Polecenia i "szeptanie" w tej kwestii bywają skuteczne. Jeśli ktoś chce nam polecić konkretnego psychoterapeutę to jest przekonany o jego kompetencjach zawodowych, czy jest też (byłym lub aktualnym) pacjentem. Należy również pamiętać, że w przypadku bycia w bliskich relacjach z osobą, która poleca nam swojego terapeutę- nie jest to zalecane, a wręcz nie możliwe aby obydwie bliskie osoby uczestniczyły w procesie psychoterapii u tego samego specjalisty. Opinie o psychoterapeutach można również przeczytać na portalach branżowych i w innych miejscach w internecie. Zdarza się tak, że nie wszystkie z nich są rzetelne i w ogóle prawdziwe. A niekiedy te pozytywne bywają fałszywymi czy pisanymi na zamówienie. Należy przesiać przez sito pewne kwestie i mieć uwagę na to, że istnieje szansa na ich nieprawdziwość. 

Komentarze